Chodidlo jako opora celého těla

SPRÁVNĚ VYVINUTÉ CHODIDLA JSOU ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ PRVEK NAŠEHO KOSTROVÉHO APARÁTU.

Věděli jste, že:

  • již na základních školách je mnoho dětí, které mají poškozená chodidla?
  • po sedmém roce života se chodidla správně vyvíjejí jen čtvrtině školáků?
  • následky neléčeného onemocnění v dětství se často projeví až po třicátém roce života?
  • ženy mají jinak formovanou pánev než muži, a proto by měly nosit podpatky nejvýše 3 až 4 cm vysoké?
  • dlouhodobá chůze na vysokých podpatcích výrazně mění funkci klenby i kolena, a časem poškodí nohy každé ženě?

Pes planus je odborné pojmenování pro plochou nohu. Vlivem různých faktorů dochází k tomu, že klenba nohy mizí a chodidlo se celé dotýká země.

Nejčastěji vzniká při nadváze, obezitě a dlouhém stání. Někdy se přisuzuje vzniku ploché nohy i nevhodně vybíraná obuv.

Ploché nohy způsobují většinou bolest. Přispívají k vzniku dalších onemocnění jako chronická žilní nedostatečnost (insuficience) dolních končetin.

Chůze naboso je pro ploché nohy zdravá

Ploché nohy zpočátku nemusí bolet. Následky neléčeného onemocnění v dětství se začínají objevovat po třicátém roce života.

Bolesti chodidla vznikají zejména při přetížení a při delším stání v nesprávné obuvi. Pokud se pacient neléčí, klesání klenby a bolesti jsou výraznější v přední části chodidla, na kterou se našlapuje.

Později bolest přechází do nártu, paty, dochází k napínání svalů, přetížení a bolestivému opotřebování drobných kloubů bérce (nejen na chodidle, ale i na kotníku) a kyčlí.

Podle statistik je již na základní škole mnoho dětí, které ze zmíněných důvodů mají poškozená chodidla. Nošením nevhodné obuvi se onemocnění ploché nohy ještě znásobuje.

Ideální by bylo, kdybychom se každé ráno mohli projít naboso po orosené trávě. Chodit naboso je sice zdravé, ale ne po tvrdé podlaze či betonu.

Cílem chůze je masírovat pokožku, dráždit nervová zakončení, a nutit plochu chodidla, aby cvičila. Toto splňuje písek, louka, polní cesta s malými kamínky. Proto bychom měli (namísto pantoflí) doma nosit zdravotní ortopedické sandály. Do obuvi se doporučuje používat kvalitní ortopedické vložky. Na trhu je na výběr ż množství různých ortopedických vložek. Mnohé vložky jsou nepraktické, protože zmenšují prostor v obuvi a způsobují nekomfort až bolest při nošení. Z našeho testu a zkušeností při zkoušení různých vložek můžeme doporučit univerzální ortopedické vložky, které jsou speciálně tvarovány tak, aby maximálně kopírovaly anatomii chodidla a zároveň neubíraly příliš prostoru v obuvi. Výztuž v klenbě chodidla je přiměřená a celkový komfort nošení je velkou výhodou. Dalším benefitem jsou dvě univerzální velikosti. rostou s nohou.