Sezení je novodobé kouření

Dokud jsme se vyvinuli v to, čím jsme dnes – v člověka vzpřímeného – většinu času jsme trávili lozením a chozením. Trvalo to miliony let. No několik posledních desetiletí v našich životech převládá poloha, která je sice příjemná pro krátký odpočinek, ale tělu dlouhodobě neprospívá a už naprosto, pokud v této poloze pracuje. Jedná se o polohu s názvem SEZENÍ! Průměrná doba, kterou dospělý člověk stráví v práci vsedě, je šest až osm hodin. Už to je dost na to, abychom na našich tělesných schránkách napáchali tolik škody, že se kvůli obyčejnému sezení můžeme dopracovat ik předčasné smrti. Bez nadsázky. K tomuto času je však třeba připočítat další hodiny prosezené za volantem či v MHD, ve vlaku nebo v autobuse, na gauči před televizí, v křesle doma za počítačem, na kávě, u piva, na lavičce v parku... Když se nad tím zamyslíme a spočítáme to suma sumárum, vyjde nám, že většinu života prosedíme. Je to smutné, ale vnímat sezení jako reálnou hrozbu pro naše zdraví a porovnávat jej s kouřením je zcela na místě.

Děsivá fakta, která je třeba brát vážně

Tlak působí na nervy v okolních tkáních – v kostech, v chrupavkách, ve šlachách a samozřejmě ve svalech a my cítíme příznaky, k nimž patří bolest, brnění, necitlivost nebo slabost. „Při dlouhodobém sezení trpí nejvíce páteř. Bolesti nejčastěji zasahují křížovou oblast. Výjimkou není ani šíje a záhlaví, a to při fixovaném postavení těla a krku v jedné poloze. Pokud je tělo při sezení zavěšeno takříkajíc na páteři, tedy, když sedíme, nastává útlak plotýnek a těl obratlů páteře,“ říká ortoped MUDr. Tomáš Jakubík z Clinice Orthopedica. Navíc trpí srdce a celý cévní systém. Podle výzkumů Harvardské univerzity jsou lidé se sedavým zaměstnáním nachýlnější ke vzniku rakoviny a cukrovky a také je vyšší pravděpodobnost, že se u nich objeví demence.

Děti jsou na tom ještě hůře!

Generace čtyřicátníků žila své dětství aktivně a pohybem. Toto současné děti bohužel neznají.
Už po dvaceti minutách (nesprávného) sezení se v těle začne dít toto: zpomaluje se cirkulace krve, necirkulovaná krev v nohou vyráží směrem do páteře a vytváří obrovský tlak. Ten se zvyšuje s přibývajícím proseděným časem.
K nejčastějším a nejvýznamnějším poruchám zdraví dětí školního věku patří chybné držení těla (kulatá záda, plochá záda, nesouměrné držení s vysunutým jedním bokem, odstávající lopatky a jiné), které při neřešení může vést k vážným deformitám páteře. je podmíněno nedostatečným rozvojem a ochablostí zádového svalstva, což může souviset s celým komplexem rizikových faktorů. Nedostatek pohybu, nevhodné a přetížené školní tašky, nesprávné a dlouhé sezení ve školních lavicích, za počítačem a tablety.
To vše jsou příčiny, proč vysoké procento ortopedických chyb (skolióza, kyfóza, ploché nohy apod.) vzniká ve školním a dorostovém věku. Pokud se uvedené chyby včas nepodchytí, může dojít k nenávratnému poškození páteře. Postupně nastává i deformace vnitřních orgánů. žebra se posouvají, hrudník začne měnit svůj tvar a orgány se ve stísněných místech zmenšují a naopak v jiných místech chorobně rostou

Řešení?

Jednoznačně více pohybu a pokud už musíme dlouhodobě sedět, co bohužel musíme, tak seďme správně. Správně sedět znamená sedět ergonomicky a aktivně. Sedět aktivně na dynamických podložkách doporučují mnozí ortopedi a odborníci v oblasti rehabilitace. Zajímavými a funkčními pomůckami pro aktivní sezení jsou registrované zdravotnické pomůcky Dynasit. Jsou dostupné jak na předpis u odborného lékaře, tak i běžně ve specializovaných prodejnách a na eshopech.

Zdroj: MY Hornonitranské noviny, 22.02.2022