Epidemie jménem hemoroidy

Hemoroidy trpí více než polovina náš všech. Hrozivé číslo, nepříjemné symptomy. Někoho svědí, jiného bolí, pár šťastlivců je téměř nevnímá a naopak mnozí jsou nuceni podstoupit chirurgický zákrok. Většina pacientů odbornou lékařskou pomoc oddaluje jak se dá. Stydět se, ale znamená v tomto případě tlačit před sebou stále se zvětšující řadu problémů, bolestí. Hemoroidy nejsou výsadou mužů, nejsou ani výsadou žen, nejsou dokonce ani výsadou starých lidí. Muži, ženy, starší i mladší. I mnohé těhotné ženy by uměly vyprávět o těchto problémech dlouho....

Kde je problém?

Kdysi nám naši rodiče zvykli říkat:“ Neseď na studené zemi, dostaneš zlatou žílu“. Paradoxně, detailně nám už jen velmi málo z nich vysvětlilo, co toto „zlaté vyznamenání“ znamená. Otázkou vlastně je, do jaké míry znali problematiku vzniku, následků, způsobů léčení atp. oni sami. Z dostupných lékařských poznatků jasně vyplývá, že řeči i sezení na chladné zemi jsou pouze jakousi chimérou. Paradoxně, asi nejčastější důvod vzniku bolavých „uzlíků“ je dlouhodobé statické sezení či dokonce nesprávná toaleta. Sezení na záchodě do velké míry „vypíná“ svaly pánevního dna a nutí rektální svaly pracovat s mnohem vyšší intenzitou, než je pro ně přirozené. Na záchodě bychom neměli strávit více než pět minut! Vliv na tvorbu hemoroidů má například také příliš tvrdý toaletní papír. Nepomáhají ani takové činnosti jako ježdění na koni, posilování, vliv na tvorbu hemoroidů má dokonce odhazování sněhu. Zkrátka jakákoli činnost, při které se zvyšuje tlak na konečník. Patří sem dokonce chronický kašel, zácpa, vysoký krevní tlak, častý smích a samozřejmostí je také zvyšování věku, kdy svaly pánevního dna ochabují. Mimořádně velký vliv na vznik hemoroidů má však dlouhodobé sezení a proto ohroženi jsou všichni lidé se sedavým zaměstnáním. 

Hemoroidy v těhotenství

Hemoroidy trápí více než polovinu budoucích maminek a to zejména v závěru těhotenství. Hlavní příčinou je zpomalení činnosti střev. Extrémní je i zátěž na konečník při samotném porodu. Sezení se stává utrpením. Existuje spousta mastí, bylinek, léků a kdoví čeho všeho. To vše však s větším či menším úspěchem pouze zmírňuje důsledek. Pokud se však na hemoroidy chceme podívat komplexně, musíme se zaměřit na příčinu. 

Když už je třeba operaci.

První a druhé stádium hemoroidů lze léčit konzervativně. Třetí a čtvrté stadium již chirurgicky. Existuje několik operačních metod, od klasického skalpelu až po léčbu laserem. V některých případech hovoříme o hospitalizaci, v jiných o ambulantním výkonu. V obou případech operaci předchází vyšetření, zhodnocení a určení rozsahu operačního výkonu. Kdo zažil, ten ví. Kdo zažije, ten bude vědět. Sed se stává nepříjemný, bolestivý, často až nemožný a stejně tak je tomu i po operaci. Čas po operaci je individuální. Čas před operací se v případě problémů se sezením počítá na měsíce či roky. 

Jak předcházet hemoroidům?

Na našem trhu se v posledních dvou letech objevily dvě zdravotnické pomůcky, u kterých se dá říci, že jsou přímo šité na míru. Dynasit Comfort je určen všem lidem, kteří chtějí předcházet vzniku hemoroidů, jakož i těm, kteří již hemoroidy v počátečních stádiích mají. Díky speciálně navrženému tvaru dochází při sezení na této dynamické podložce k odlehčení kostrče a análního otvoru a je proto určena pro použití jak v sedavém zaměstnání, tak i v době volna. Další je vysokospecializovaná dynamická podložka Dynasit U, která byla primárně navržena pro těhotné ženy, avšak problematiku bolestivého sedu řeší generálně. Sezení na ní zcela odlehčuje kostrč, anální otvor, jakož i reprodukční orgány a proto je mimořádně vhodná při každém bolestivém sezení, které způsobují nejen hemoroidy. Oblíbená je hlavně u budoucích maminek, skvělá je po porodu, po operaci hemoroidů, po operaci vnějších reprodukčních orgánů. Díky jejímu speciálně navrženému tvaru eliminuje bolest, snižuje tedy množství užívaných léků od bolesti a urychluje proces hojení ran. Obě dynamické podložky mění klasický statický sed na dynamický sed a výrazným způsobem posilují hloubkový stabilizační systém. Eliminují bolesti páteře, pomáhají předcházet vzniku funkčních poruch páteře, jsou mimořádně vhodné pro všechny věkové kategorie. Stačí nafoukat a používat podle návodu k použití. Jejich výhodou je, že se uplatní jak v domácnosti, tak i v práci, kde právě při sedavých zaměstnáních zaznamenávají největší efektivitu. Obě zdravotnické pomůcky jsou řádně registrovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv a což je potěšující, obě jsou poctivé české výrobky. Více informací o zmíněných zdravotnických prostředcích naleznete na https://www.dynasit.cz